MusicPartner
  • Prova på
Logga in
  • English
  • Produkter
    • Produktöversikt
    • MEDIUM Business
    • LARGE Enterprise
    • SMALL Business
    • Quiz OnLine
  • Vår tjänst
    • Om tjänsten
    • Så fungerar det
    • Curation - noga utvald musik
    • Musik som konkurrensfaktor
    • Musikspelare
    • Display funktion
    • Licens-fri musik (InLicense)
    • Gymmusik lösning (InTraining)
    • Om bakgrundsmusik
    • Om upphovsrätten
    • FAQ
  • Referenser
  • Om oss
    • Om MusicPartner
    • Nyheter
    • Blogg
    • Lediga jobb
    • Glömt Lösenord
  • Kontakt
 

Allt eller inget i Grammisgalan

Den 25:e Februari är det dags för årets Grammisgala. Som vanligt skapar denna rubriker i tidningarna och alla journalister försöker att förutspå resultatet. Det som jag reagerar över är att det verkar vara allt eller inget som gäller i Grammisgalan. Varje år är några artister nominerade i ett stort antal kategorier och en av dem tar ofta hem de flesta av priserna. Man får alltid läsa om en artist som blivit Grammisgalans kung eller drottning. Genom åren är det ganska många artister som vunnit 4 priser vid samma gala. Antingen släpps det för lite skivor i Sverige eller så är en del skivbolag bättre på att lobba för sina artister än andra.


I år är det Lorentz tur att vara stortippad. Han är nominerad till Årets Artist, Årets Album, Årets Kompositör, Årets Textförfattare och Årets Hip-Hop/Soul.

Även om han troligen får ganska många av dessa priser skulle jag personligen tycka att något har blivit lite galet om inte Tove Lo eller Håkan Hellström tar hem priset som Årets Artist eller om inte Max Martin skulle ta hem priserna för Årets Kompositör och Årets Producent.

Håkan är störst i Sverige och Tove Lo har slagit sig fram utomlands med superfart. En snabb titt på Max Martin's meritlista bara för 2014 borde räcka för att inse att han inte spelar i samma liga som någon av de nominerade varken som kompositör eller producent och han har legat på den nivån i mer än 15 år nu.

Senaste inläggen

  • Sommarmusik – ljudet av frihet, solsken och sena nätter
  • Nyårsspellistan 2024-2025
  • Stora julspellistan 2024
  • Sommarspellistan 2024
  • Nyårsspellistan 2023-2024

Kategorier

  • Bakgrundsmusik och påverkan
  • Bland människor
  • Event och mässor
  • Generell
  • Julmusik
  • Melodifestivalen
  • MusicPartner Blog
  • Musik och påverkan
  • Musik och rättigheter
  • Musiken och jag
  • Musikkoordinatorn
  • Musiknyheter
  • Om oss på MusicPartner
  • Spotify playlists
  • Träning
MusicPartner
Produkter
  • MEDIUM Business
  • LARGE Enterprise
  • SMALL Business
Vår tjänst
  • Om tjänsten
  • Om upphovsrätten
  • Om bakgrundsmusik
  • FAQ
MusicPartner
  • Om MusicPartner
  • Nyheter
  • Blogg
Följ oss
FacebookLinkedinGoogle+Spotify

© 2003-2025 MusicPartner AB

epost@musicpartner.se  |  054-29 39 40
 |  Org nr. 556651-9053

  • Prova på
  • Logga in
  • Cookies